RPH



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/ Hari    :    22.10.2012 (isnin )                                                 
 Masa               :    8.45 – 9.15                                                           
 Kelas              :    6 Aktif                                          
 Bil. Pelajar    :   28  orang                                                                  
 M/ Pel             :  Pendidikan Islam ( Ibadat )                                                                                                                                                              
Tajuk               : Perkara –perkara yang membatalkan puasa .                  
Objektif :        Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:
1.    Menyebut 5 perkara yang membatalkan puasa.
2.    Menghuraikan 4 perkara batal puasa
3.   Menyenaraikan golongan yang diwajibkan qada puasa.

Pengetahuan Sedia Ada :  Murid telah mengetahui golongan yang diwajibkan berpuasa.

Konsep : Wajib  puasa dan istilah bahasa arab.

Bahan :    1. Carta batal puasa
                 2. Bahan maujud ( air dan makanan )
                 3. Lembaran kerja

Nilai :       1. Bersih , jujur dan amanah.
                 2. Murid menggunakan bahasa sopan dalam perbualan.

Kemahiran : 1. Membanding beza syarat dan perkara batal puasa.
                      2. Bersoaljawab antara guru dan murid.

 
Langkah / masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set induksi
( 5 m )
Simulasi minum air mineral
1.Guru mengambil air mineral dan meminumkannya.
2.Guru bersoaljawab mengenai perbuatannya.

1.Murid melihat perbuatan guru sambil bertanya satu sama lain.
2. Murid menjawab soalan guru.
Kaedah;
Soaljawab
Bahan bantu : Bahan maujud air mineral
Langkah 1
( 7 m )

Menerangkan perkara-perkara yang membatalkan puasa

1.Guru mempamerkan carta perkara batal  puasa.
2. Guru membaca dan menghuraikan satu persatu mengenainya.


1.Murid melihat carta yang dipamerkan.
2. murid mengikut bacaan guru secara kelas.

Kaedah ; Penerangan
Teknik ; BIG
Langkah 2
( 7 m )

Menghuraikan secara mendalam perkara yang membatalkan puasa

1. Guru membaca satu persatu perkara yang membatalkan puasa dan menghuraikannya.

2.Guru mendalamkan huraian mengenai perkara yang rumit contohnya rongga badan , haid dan nifas.


3.Guru memberi nota berkaitan perkara batal puasa

.

1.Murid mengikut bacaan guru mengenai perkara membatalkan puasa.

2. Murid bersoaljawab mengenai istilah yang tidak difahami.





3.Murid melekatkan nota didalam buku latihan Pendidikan Islam

Kaedah ;penerangan , soaljawab
KBKK : menyenaraikan
Memberi penjelasan

Istilah Arab :
1.Haid
2.Nifas
3.Wiladah
Langkah 3
( 7 m )

Menyenaraikan perkara-perkara yang tidak membatalkan puasa.
Contohnya ;
1. Merasa makanan.
2. Menghidu makanan.
3. Terkentut.
4. Tersentuh tangan lelaki dan perempuan yang bukan Mahram.

1. Guru menyenaraikan beberapa perkara yang tidak membatalkan puasa.
2. Guru menghuraikan beberapa contohnya.

1.Murid mendengar penerangan guru berdasarkan peta minda.

2. murid bertanya mengenai perbezaan batal solat dan batal puasa.

Kaedah :
1.Penerangan
2.Soaljawab.

KBKK :
1.Membanding beza.
2. Mengklasifikasi.
Penutup
( 4 M )

Bersoaljawab
Aktiviti Pengukuhan

1. Guru menyoal mengenai perkara batal puasa
2.Guru menjelaskan mengenai jawapan murid untuk percambahan pemikiran.

1. Murid menjawab soalan berdasarkan pemahaman individu.
2. Murid mendengar respon guru.

Kaedah
1.pengukuhan.
2. Sumbang saran

Refleksi : Guru tidak dapat menghuraikan dengan terperinci mengenai bersetubuh disiang hari kerana aras pengetahuan murid tidak kesampaian. Walau bagaimanapun usaha ini akan diperincikan dalam Program Akil baligh.

No comments:

Post a Comment